wtorek, 17 maja 2016

Original British Drama - przegląd brytyjskich seriali część I



Brytyjska telewizja co rusz udowadnia nam geniusz swoich seriali. Są one niezwykłe, przemyślane, a także trzymające w napięciu. Mimo to, wiele osób wybiera częściej amerykańskie produkcje. Chciałabym tym zestawieniem zachęcić Was do sięgnięcia po brytyjskie seriale, które naprawdę są warte uwagi.

   DOWNTON ABBEY (2010 - 2015)

Liczba sezonów: 6 

Akcja serialu rozgrywa się w trudnych i burzliwych czasach zarówno dla Anglii, jak  i dla całego świata. Opowieść o Downton Abbey to historia ludzi żyjących we dworze należącym do państwa Grantham i ich córek. Domem kierują kamerdyner Garson i ochmistrzyni, pani Hughes, a sprawne działanie tego skomplikowanego mechanizmu zapewnia  liczna służba. Lord Grantham (Hugh Bonneville) zabiega o  utrzymanie rodzinnego majątku i przekazanie go następnemu pokoleniu; wspomagają go w tym żona Cora (Elizabeth McGovern) i matka Violet (Maggie Smith). Na drodze do celu staje katastrofa Titanica, w której ginie jego przyszły zięć i spadkobierca. Szok po śmierci następcy potęguje fakt, że jedynym możliwym dziedzicem może zostać nikomu nieznany kuzyn Matthew (Dan Stevens), który wraz z matką Isobel Crawley (Penelope Wilton) przybywa do Downton Abbey.

Brytyjski akcent, fantastyczne dialogi, Maggie Smith - to tylko nieliczne z zalet Downton Abbey. Jest dużo dramatu, ale też i humoru, co jest dużą zasługą Pani Smith. Hrabina stoi na czele obsady jako gderliwa wdowa, przesiąknięta brytyjskimi manierami, oraz czułością na punkcie detali. Spotkamy tu również niewłaściwe romanse czy też błędy z przeszłości. Cała historia napisana jest w ciekawy sposób. Bohaterowie są dobrze zagrani, dlatego też całość wydaje się niezwykle świeża i przejmująca. Downton Abbey nie skupia się wyłącznie na losach rodziny Grantham. "Dół" również tętni życiem, a to za sprawą służby hrabstwa, która odgrywa znaczącą rolę w serialu. Ci niepozorni ludzie, którzy codziennie ułatwiają życie swoim pracodawcom znają również ich prywatne intrygi, oraz sekrety. Ściany mają uszy, a pracownicy domu są tego żywym dowodem. W skrócie, jest to rozkosz dla oka i ucha. Pod warunkiem, że lubicie seriale spod tego gatunku. 

 


BROADCHURCH (2013 - )

Liczba sezonów: 2


Akcja serialu koncentruje się na małym miasteczku, w którym dochodzi do morderstwa. Ciało chłopca, Danny'ego Price'a, zostaje znalezione na plaży. Każdy mieszkaniec Broadchurch zostaje poddany wnikliwej obserwacji. Sprawą zabójstwa zajmuje się przybysz "z zewnątrz", ledwo co promowany na wyższe stanowisko detektyw inspektor, Alec Hardy (David Tennant). W sprawę angażuje się także Ellie Miller (Olivia Colman), miejscowa policjantka, która uważa, że to ona powinna prowadzić śledztwo.
Serial przedstawia klasyczną parę niedopasowanych policjantów; jeden towarzyski i empatyczny, drugi rygorystyczny i chamski. Ellie Miller, detektyw z małego miasteczka, jest szczęśliwą żoną i matką oraz wspaniałą znajomą, która cieszy się wśród znajomych dobrą opinią i uznaniem. Po powrocie z urlopu, odkrywa, że szef przekazał jej wcześniej obiecaną pracę, obcemu outsiderowi Alecowi Hardy'emu, którego poprzednia sprawa zakończyła się skandalem. Okoliczności sprawiają, że ta dwójka policjantów musi zacząć razem pracować. Wspólnie mają za zadanie rozwikłać zagadkę. Broadchurch ma mnóstwo zalet: jest dobrze nakręcony, ma ciekawą obsadę oraz wywołuje liczne emocje u widzów. Posiada również uderzającą mieszankę okrutnego wglądu i sentymentalnego ciepła, które wznosi go ponad inne seriale. Lubię do niego wracać, choćby dla samego soundtracku, który wprawia mnie w stan odcięcia się od zewnętrznych czynników otoczenia, pozwalając skupić się jedynie na obejrzeniu odcinka.



PEAKY BLINDERS (2013 - )
Liczba sezonów: 3


Birmingham, 1919 rok. Thomas Shelby (Cillian Murphy) wraz z rodziną – starszym bratem Arthurem (Paul Anderson) i ciotką Polly (Helen McCrory) – dowodzą jedną z najsilniejszych grup przestępczych w mieście. Budzący powszechny strach Peaky Blinders zawdzięczają nazwę noszonym przez nich czapkom z wszytymi żyletkami. Zarabiają na nielegalnych zakładach bukmacherskich, haraczach i handlu na czarnym rynku. Ambicje Tommy'ego wykraczają jednak poza rządzenie podziemnym światkiem Birmingham. Pragnie on wzmocnić swoją pozycję w mieście poprzez prowadzenie legalnych interesów. Szansa na realizację planów przychodzi, gdy w ręce Shelby'ego trafia skradziony z miejscowej fabryki transport broni. Zaniepokojony możliwością użycia jej przez komunistów lub IRA, sekretarz stanu Winston Churchill przenosi z Dublina do Birmingham bezwzględnego komisarza policji Chestera Campbella (Sam Neill), który ma odzyskać karabiny i oczyścić miasto z gangów. Na drodze Tommy'ego staje także Billy Kimber (Charlie Creed-Miles), mający monopol na zakłady bukmacherskie, które Shelby upatrzył sobie jako źródło zarobkowania.
Peaky Blinders to wyjątkowo efektowny serial, w którym akcja rozgrywa się w Birmingham w 1919 roku. Odnajdujemy tu wiele znanych nazwisk, takich jak Cillian Murphy czy Sam Neill.  Serial ten ma naprawdę niesamowitą atmosferę, a jego scenariusz prowadzony jest w ciekawy sposób. Wprowadza nas w świat wszystkich klas i wyznań czasu.

Murphy jest genialny w roli uprzejmego i mądrego Thomasa Shleby'ego. Inni członkowie rodziny przy planowanych akcjach wybierają zwykle przemoc, a sam Thomas błyszczy na ekranie podczas ich planowania, oraz działań. Trudno jest więc nie podziwiać jego inteligencji i rozsądnego myślenia, jeśli chodzi o sprawy biznesowe. Sam Neill również wyróżnia się na tle reszty obsady. Wciela się on w głównego inspektora Campbella, który zostaje przysłany z Irlandii Północnej, aby oczyścić ulice Birmingham.  Postać ta wywołuje u widza oglądającego produkcję głównie odrazę.

Postacie kobiece są silne (poza małym wyjątkiem) i nieugięte w swej lojalności rodzinnej. Perełką  wśród nich jest zdecydowanie Polly, grana przez Helen McCrory. Jest ona twardą kobietą, która została ukształtowana za sprawą swojej trudnej przeszłości.

Serial skupia się przede wszystkim na ukazaniu życia w świecie przemocy, rabunków, oszustw, czy też zakładów, ale również lojalności wobec swojej rodziny. Główną zaletą jego wspaniałości jest klimat na który składają się: ponury krajobraz, charakterystyczne stroje oraz mistrzowsko dobrana muzyka. Jack White, Arctic Monkeys czy Royal Blood idealnie współgrają z tematyką tamtych lat.

 

  

LUTHER (2010 - 2015)
Liczba sezonów: 4


Luther to ciężki psychologiczny kryminał, w którym Idris Elba wciela się w postać policjanta zmagającego się z własnymi demonami. Nierzadko staje się przez to groźniejszy od samych przestępców, których ściga. To 60 minut wciągającej, wartkiej akcji, gdzie wraz z głównym bohaterem wdajemy się w psychologiczny romans z obsesyjnymi mordercami.

Główna i tytułowa postać, John Luther to jeden z bardziej niemoralnych detektywów swego czasu. Jego metody bywają niekonwencjonalne, jednakże on sam nie widzi problemu w sytuacji gdy podejrzany zwisa z balkonu kilkunastopiętrowego budynku, jeśli ma to skutkować uzyskaniem potrzebnych mu informacji. Można uznać, że Luther naginając prawo zachowuje się jak szaleniec, ale to czyni go w pewien sposób wyjątkową osobowością. Dla Johna priorytetem jest dążenie do osiągnięcia sprawiedliwości. 

Idris Elba wcielający się w bystrego, ale również niebezpiecznego głównego bohatera okazał się strzałem w dziesiątkę. Aktor ma coś takiego w sobie, co intryguje, ale i zachwyca, dlatego też ciągle jest nam go mało na naszych ekranach.

Nie obyło się oczywiście bez minusów. Każdy interpretuje je na swój własny sposób. Jedni mówią, ze serial jest momentami nierówny, inni, że specyfika i sytuacje zawarte w serialu mijają się z realizmem. Nie będę się w to zagłębiać, kwestię tę zostawię do Waszej osobistej interpretacji. Możliwe, że ten psychologiczny kryminał stanie się jednym z Waszych ulubionych.

 

THIRTEEN (2015)
Liczba sezonów: miniserial

Po trzynastu latach bycia więzionym przez porywacza, Ivy Moxam udaje się uciec. Powrót do dawnego życia okazuje się naprawdę trudnym wyzwaniem.

Thirteen to pięcioodcinkowy miniserial skupiający się na historii Ivy Moxam, której po trzynastu latach niewoli  udaje się uciec z miejsca, w którym była więziona. Bez dwóch zdań, najbardziej przekonującą rzeczą w serialu jest oszałamiająca gra aktorska Jodie Comer, która wciela się w rolę Ivy Moxam. Jodie przedstawia Ivy, jako kruchą i zniszczoną kobietę, która ma za sobą trzynaście lat niewoli. Dziewczyna po ucieczce od porywacza jednak nadal wydaje się być tajemnicza i nie do końca szczera wobec swoich bliskich. Talent Comer najbardziej dostrzegalny jest w jej zmienności: publiczność nie jest w stanie przewidzieć, jak młoda postać będzie się zachowywać i reagować na sytuacje w których przyjdzie jej się znaleźć. Przez dłuższy czas nie wiadomo czy Ivy jest tak naprawę po stronie rodziny, czy nadal jest pod wpływem porywacza.

 

DOCTOR WHO NEW(2005 - )
Liczba sezonów: 9


Głównym bohaterem serialu jest Doktor, ostatni przedstawiciel rasy Władców Czasu z planety Gallifrey. Władcy Czasu są rasą niezwykłą, mogą bowiem regenerować się po śmierci i przyjmować nowe ciało oraz osobowość. Doktor podróżuje w czasie i przestrzeni w swoim statku kosmicznym o nazwie TARDIS, który wygląda jak niebieska budka policyjna. Wielokrotnie ratuje świat przed zagrożeniami z kosmosu.
Doctor Who oczywiście był emitowany znacznie wcześniej niż od 2005 roku. Jednakże chciałabym bardziej skupić się na nowych sezonach serialu, które osobiście są mi lepiej znane. Co tu dużo pisać, serial mimo tylu lat produkcji, wciąż zaskakuje i zachwyca. Jak dla mnie może on trwać wiecznie, a i tak nie straci swojego uroku w przeciwieństwie do innych produkcji, które ciągną się przez wiele lat, a ich scenarzyści toną w absurdach własnych pomysłów. 

Zaletą, ale również wadą brytyjskiej produkcji jest zmieniająca się regularnie obsada, bo jak wiecie, Doktor może żyć naprawdę długo, ale jego ciało się zmienia - regeneruje. Nowi aktorzy w Doctor Who wprowadzają powiew świeżości, jednakże pożegnania z ulubionymi postaciami często bywają bardzo trudne, a w tym serialu występują one bardzo często. Tak czy siak, serial ten zapewnia nam podróż do przeszłości, czy też jak kto woli przyszłości, gdzie pokazuje nam nowe, nieznane miejsca, a także potrafi ubawić, ale także wzruszyć. 

Pomijając wspaniałość samej idei serialu, trzeba też zaznaczyć, że w role głównego bohatera od 2005 roku wcielały się same niezwykle osoby, takie jak: Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith, Peter Capaldi - każdy z nich zaistniał w swój własny oryginalny sposób i sprawdził się w roli Doktora.


I na tym skończyłabym na dzisiaj. Mam nadzieję, że któraś z tych produkcji przypadnie Wam do gustu, a może nawet ją polubicie. Od razu zaznaczam, że jest to I część spisu, dlatego nie przejmujcie się, że ominęłam tyle wspaniałych brytyjskich seriali. Przyjdzie na nie kolej następnym razem.

1 komentarz: